IP Rating یا میزان مقاومت در برابر آب، گرد و غبار چیست؟

اکثر گوشی‌های پرچم‌دار این روزها دارای سطحی از مقاومت در برابر آب یا ip rating هستند و شما می‌توانید رتبه بندیIP را در همه پرچمداران از iPhone 13 تا Samsung Galaxy S22 Ultra پیدا کنید. منظور تولیدکنندگان از “ضد آب” و “مقاوم در برابر آب” چیست؟ چند بار می توانید گوشی خود را در توالت بیندازید یا گرد و غبار آنرا بپوشاند؟
همانطور که به نظر می رسد، برخی از اصطلاحاتی که استحکام یک تلفن را توصیف می کند، در واقع دارای استاندارد هستند و آنها بسیار بیشتر از آنچه به نظر می رسد مقاومت دارند. ip rating یا رتبه بندی IP مقاومت دستگاه را در برابر آب، گرد و غبار و سایر ذرات اندازه گیری می کند. در این مقاله همه چیزهایی که باید در مورد رتبه‌بندی IP بدانید را میگوییم.
رتبه‌بندی‌های یک محصول خفن
“مقاوم” فقط یک کلمه است، یک ترفند بازاریابی به همان اندازه که “ضد گرما”، “مقاوم در برابر آب” یا “ضد گرد و غبار” بی معنی است. همگی نقاط مقاومت را در برگه مشخصات گوشی نشان می دهند، اما آنقدرها هم که میگویند مقاوم نیستند. دستگاه های «ضد آب» و «مقاوم در برابر آب» به راحتی به اندازه دستگاه های «معمولی» در هنگام افتادن در آب آسیب میبینند (همانطور که در هنگام برخورد با بتن خرد می شوند).

گواهینامه چیزی کاملا متفاوت است. هنگامی که یک تلفن دارای یک نوع رتبه تایید شده است، برای اطمینان از اینکه می تواند در شرایطی مانند سقوط سخت، قفسه های گرد و غبار، گرمای شدید، انواع خاصی از تشعشعات و حوضچه های عمیق آب دوام بیاورد، آزمایشاتی انجام شده است.

تولیدکنندگان تلفن، تبلت و رایانه شخصی، استحکام دستگاه‌ها را با استفاده از دو سیستم استاندارد اندازه‌گیری می‌کنند: رتبه‌بندی حفاظت از نفوذ (ip rating) که توسط کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیکی منتشر شده است و مشخصات نظامی یا استاندارد نظامی (MIL-STD) که توسط ارتش و وزارت دفاع ایالات متحده ایجاد شده است.

در صورت هرگونه دریافت خدمات در خصوص گارانتی گوشی با سپهر تعامل سرویس به شماره 02188300000 تماس بگیرید.

رتبه حفاظت از ورود (ip rating)

ip rating گوشی هوشمند با میزان مقاومت آن در برابر خاک، گرد و غبار و آب تعیین می شود. رتبه بندی ها از 1 تا 6 برای گرد و غبار و کثیفی و 1 تا 9 برای آب است که رقم اول و دوم در رتبه بندی به ترتیب نشان دهنده میزان مقاومت آن در برابر ذرات جامد و مایعات است. حداکثر امتیاز برای اجسام جامد IP6 است به این معنی که گرد و غبار و کثیفی بسیار کمی میتواند وارد تلفن همراه شود و درجه مقاومت در برابر آب عدد 8 نشان می دهد که گوشی موبایل فقط برای چند دقیقه در آب غوطه ور میتواند باشد. یک گوشی با این مشخصات می تواند رتبه IP68 را داشته باشد.
رتبه IP با رقم بالا لزوماً به این معنی نیست که گرد و غبار، آب یا زباله وارد محفظه تلفن همراه نمی شود، بلکه نشان‌دهنده این است که وقتی گرد و غبار و آب از درزهای گوشی عبور می‌کنند، به مقدار کافی وارد نمی‌شوند تا باعث اختلال در عملکرد شوند. بنابراین آیفون SE دارای رتبه IP67 در برابر ورود آب به اندازه آیفون 13 پرو دارای رتبه IP68 مقاوم نخواهد بود، حتی اگر هر دو گوشی به همان اندازه خیس شوند. به این معناست که شما با گوشی همراه نمیتوانید در استخر شنا کنید.

با این حال، رتبه‌بندی IP یا همان ip rating همه جانبه نیست و تلفن‌ها برای گرفتن امتیاز بالاتر نیازی به گذراندن آزمون پایین‌تری ندارند. به عنوان مثال، برای اینکه یک گوشی هوشمند بتواند گواهینامه IP68 را دریافت کند، باید تست های IPX7 و 8 را پشت سر بگذارد – اما نیازی به آزمایش ضد آب در سطوح IPX5 و 6 نیست.

در اینجا تجزیه و تحلیل رتبه بندی برای اجسام خارجی جامد است.
اندازه شی سطح آن را در برابر موثر محافظت می کند
5 = محافظت در برابر گرد و غبار و محافظت کامل در برابر تماس
6 = محافظت کامل در برابر گرد و غبار و تماس

یک نمودار جداگانه برای رتبه بندی آب وجود دارد. توجه داشته باشید که آنها در قالب “نازل های آب” و “جت” توصیف شده اند – سازنده ای مانند سامسونگ، اپل یا گوگل می تواند تصمیم بگیرد که تلفن خود را در معرض انفجار آب با فشار بالا از یک شلنگ صنعتی قرار دهد و ببیند که در طول زمان چگونه کار می کند. .
5 = محافظت شده در برابر حداقل 3 دقیقه پاشش آب از یک نازل 6.3 میلی متری از هر جهت
6 = محافظت در برابر حداقل 3 دقیقه پاشش آب از یک نازل قدرتمند (12.5 میلی متر) از هر جهت
7 = محافظت در برابر 30 دقیقه آب تا عمق 1 متری
8 = حفاظت در برابر غوطه ور شدن مداوم در آب تا عمق مشخص شده توسط سازنده
9 = محافظت در برابر فوران‌های مداوم فشار بالا و دور نزدیک آب از هر جهت – از جمله جت‌های بخار با دمای بالا

در اینجا لیستی از برخی از دستگاه ها (و یک مورد) با شرح مفصلی از آنچه می توانید از آنها از نظر مقاومت در برابر آب و گرد و غبار (ip rating) انتظار داشته باشید آورده شده است:

Apple iPhone SE با IP67 حفاظت کامل در برابر گرد و غبار و تماس. محافظت در برابر 30 دقیقه آب تا عمق 1 متری زیر آب
Samsung Galaxy S22 Ultra با IP68 محافظت کامل در برابر گرد و غبار و تماس. محافظت در برابر غوطه ور شدن مداوم در آب تا عمق مشخص شده توسط سازنده
Sony Xperia 1 IV با IP68/IP65 حفاظت کامل در برابر گرد و غبار و تماس. محافظت در برابر غوطه ور شدن مداوم در آب تا عمق مشخص شده توسط سازنده؛ محافظت در برابر حداقل 3 دقیقه پاشش آب از یک نازل 6.3 میلی متری از هر جهت
کاترپیلار CAT S61 با IP68/IP69حفاظت کامل در برابر گرد و غبار و تماس. محافظت در برابر غوطه ور شدن مداوم در آب تا عمق مشخص شده توسط سازنده؛ محافظت در برابر فوران های مداوم فشار بالا و دور نزدیک آب از هر جهت – از جمله جت های بخار با دمای بالا
LifeProof FRE (قاب آیفون) با IP68 حفاظت کامل در برابر گرد و غبار و تماس. محافظت در برابر غوطه ور شدن مداوم در آب تا عمق مشخص شده توسط سازنده

مشخصات و استانداردهای نظامی

رتبه بندی استانداردهای نظامی شامل تعداد کاملی از گواهینامه ها است، اما یک مشکل بزرگ وجود دارد: آنها استاندارد نیستند. تولیدکنندگان می‌توانند آزمایش‌های مختلفی انجام دهند و در نهایت به یک نتیجه برسند، که تا حدودی خطای سیستم 810G است، بسته به دستگاهی که در حال آزمایش است، قرار است انعطاف‌پذیر باشد. اما دانستن اینکه چه انتظاری دارید کمی سخت تر می شود.

به عنوان مثال، گواهینامه «شوک دما» 810G را در نظر بگیرید، که توانایی دستگاه را برای مقاومت در برابر نوسانات دما اندازه گیری می کند. محدوده دما تعریف نشده است، همچنین مقدار زمان نیز مشخص نیست و فضای زیادی برای تکان دادن یک سازنده گوشی هوشمند باقی می گذارد تا ادعا کند که گوشی خود گواهی 810G را بدون نیاز به توضیح اینکه واقعاً به چه معناست.

استاندارد “تابش خورشیدی” 810G یکسان است. اساساً، هر تلفنی که بتواند تقریباً سه روز از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید بدون اینکه قبل، در حین یا بعد از آزمایش ناکارآمد شود (یا تغییر رنگ دهد) دوام بیاورد، میتوان گفت استاندارد را دارد.

شاید رایج‌ترین استاندارد برای دستگاه‌های مقاوم MIL-STD-810G باشد که یک نام چتر با تعدادی زیرمجموعه دوام است – یعنی محافظت در برابر سقوط و افتادن. این موارد روی قاب‌های گوشی که برای محافظت در برابر سقوط طراحی شده‌اند، زیاد دیده می‌شود، اما استانداردهای تست سقوط نظامی بسته به تست‌هایی که سازندگان کیس روی قاب‌های مقاوم خود انجام می‌دهند متفاوت است.

رتبه بندی (ip rating) بالاتر از IP67

برای دستگاه‌هایی مانند iPhone SE، گواهینامه این گوشی برای مقاومت در برابر گرد و غبار، کثیفی و 1 متر آب است. اما اگر یک آیفون SE را از ارتفاع 4 فوتی روی بتن بیندازید، انتظار نداشته باشید که دیگر آسیبی نبیند.

سازندگان آزمایش‌هایی را در شرایط آزمایشگاهی بسیار متفاوت از سناریوهای واقعی انجام می‌دهند. در یک مثال بسیار واضح، سونی مطالبی را ارسال کرد که نشان می‌داد تلفن‌های Xperia دارای گواهی IP68 این شرکت در زیر آب استفاده می‌شوند … همراه با یک هشدار. از آنها همانطور که نشان داده شده استفاده نکنید.

این به معنای رد IP Rating و گواهینامه های نظامی به صورت عمده نیست. به‌عنوان یک مصرف‌کننده آگاه، باید قبل از خرید دستگاهتان مطمئن شوید که چه رتبه‌هایی (ip rating) دارد. هیچ دستگاهی از هر نظر مقاوم نیست و آزمایش‌های آب، گرد و غبار و قطره در آزمایشگاه‌ها انجام می‌شود نه در دنیای واقعی.

منبع: wikipedia.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

پربازدیدترین‌ها

ضمن تبریک سال نو خدمت مشتریان گرانقدر، به اطلاع می‌رساند شروع روز کاری شرکت سپهر تعامل سرویس، روز دوشنبه 6 فروردین 1403 می‌باشد.